سخنرانی دکتر تقی زاده حصاری با موضوع اقتصاد ژاپن در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد
اظلاعات گردشگری

 

گردشگری:

ايران به دليل پيشينه تاريخي و تكاپوي مستمر اجتماعي و فرهنگي، ديدني های متنوعي دارد كه بازديد از آن ها مي تواند حس كنجكاوي گردشگران و جهانگردان را ارضاكرده و ستايش آنان را برانگيزد. هر مسافري با هر انگيزه اي كه به ايران سفر كند، مي تواند مطابق اهداف، ذوق و برنامه خود، در ايران ديدني هاي مورد نظر خود را بيابد. نبايد فراموش كرد كه بهترين راه شناخت سرزمين و مردم هر كشور، آشنايي با مردم كوچه و بازار و برقراري تماس مستقيم با خود آنان است. خانواده هاي ايراني اصولاً گشاده روي و مهمان نواز هستند. با آشنايي مختصري با ايرانيان مي توان به درون خانواده هاي ايراني راه يافت و از چگونگي زندگي، معيشت، طرز تفكر و بينش اجتماعي آنان و بسياري ديگر از خصوصياتي كه در نوشته ها نيامده است، آگاه شد.
آثار تاريخي بازمانده از دوره هاي مختلف استقرار انسان در فلات ايران به موازات چشم اندازهاي طبيعي متنوع كرانه اي، كوهستانی، بياباني و كويري در آميزش و تركيبي هماهنگ با بناهاي تاريخي و ميراث مذهبي و فرهنگي، مجموعه اي از انگيزه هاي گوناگون را براي ديدار از ايران فراهم مي سازند. فرهنگ باستاني ايران كه نمودهاي آن در پيكر ميراث هاي تاريخي معماري جاودانه شده، ديدني هاي بسياري را فراهم آورده است.
فرهنگ ايران امروز مجوعه كاملي از فرهنگ گذشته هاي دور و نزديك اين سرزمين است و هر كس مي تواند به تناسب سليقه و فرهنگ خود، حس كنجكاوي و زيبايي خود را در ديدار از اين كشور پهناور و پربار برآورده كند. آثار تاريخي موجود در تخت جمشيد، پاسارگاد، شوش، همدان، كرمانشاه، فيروزآباد، سيراف و بسياري ديگر از كانون هاي باستاني تمدن ايراني، انگيزه كافي را براي ديدار از اين كشور باستاني ارائه مي كنند. 
محيط طبيعي با بيش از 2800 كيلومتر كرانه و مرز آبي و همين طور كوهستان هاي بلند البرز و زاگرس، امكان بالقوه استراحتي و فراغتي بسيار دارد. كرانه هاي درياي مازندران در شمال، و كرانه هاي خليج فارس و درياي عمان در جنوب قابليت هاي بسياري براي استفاده هاي فراغتي در تابستان و زمستان دارند. 
جزيره هاي خليج فارس مانند كيش، قشم و هرمز با كرانه ها و بريدگي هاي مناسب و تابش آفتاب مطبوع حتي در فصل زمستان نيز براي مقاصد فراغتي واستراحتي قابل استفاده هستند.

وجود مكان هاي اقامتي و پذيرايي در اين جزيره ها و كرانه ها همراه با امكانات ارتباط هوايي آن، اقامت و رفت و آمد در آن ها را آسان مي كند. كوهستان ها و دامنه هاي ايران، به موازات ارزش اقتصادي براي كوچ نشينان دامدار، اقامتگاه ييلاقي شهرنشيان و روستاهاي جلگه اي گرمسير در فصل تابستان هستند و در فصل زمستان تفرجگاه خوبي براي علاقمندان به ورزش هاي زمستاني به شمار مي روند و كوه ها و قله هاي آن ها مورد توجه كوهنوردان هستند.
يكي از مهم ترين جاذبه هاي استراحتي و طبيعت ايران، كانون هاي آب درماني و لجن درماني است و آب هاي معدني و گرم ايران، مانند آب هاي گرم لاريجان، محلات، سرعين، بستان آباد، رامسر، قوتورسو، و مانند اين ها با تركيبات شيميايي مختلف، خاصيت هاي درماني متعددي دارند و همه ساله هزاران نفر از آن ها استفاده مي كنند. درياچه اروميه با مساحتي بالغ بر 6-4 هزار كيلومتر مربع(به تناسب فصل هاي خشك و باراني) و كرانه هاي طولاني و شوري بسيار بالاي آب آن، كه به 30% مي رسد، از كانون هاي مهم لجن درماني كشوراست كه هم اكنون استفاده چنداني از آن به عمل نمي آيد. درمان از راه استحمام با آب چشمه هاي گرم و معدني و پوشاندن خود با گل و لاي اين چشمه ها كه به لجن درماني معروف شده است،  امروزه در دانش پزشكي جايگاهي ويژه يافته است. درياچه اروميه با امكانات بالقوه خود نمونه برجسته اي از اين نوع است.
ناحيه هاي كويري ايران نيز داراي جاذبه هاي جالب توجهي هستند. در اين ناحيه ها هنوز بقاياي كاروان سراها و آب انبارهای  قديمي پابرجاست. چشم انداز طبيعي كوير با ماسه هاي روان، دشت هاي سنگي، كويرهاي نمكي، رودهاي شور و واحدهاي بزرگ و كوچك در فاصله هاي دور و نزديك از هم، طبيعتي خشك اما جذاب ارائه مي دهد كه در آن، خشكي و لطافت در كنار هم نمايان مي شوند.

 

 

 

ايران در رديف کهن ترين تمدن هاي جهان قرار دارد و به همين دليل و نيز به خاطر وجود آب و هواي متنوع و جاذبه هاي طبيعي زيبا و متعدد از مهمترين مراکز جهانگردي دنيا به حساب مي آيد و از ميان مکانهايي که يونسکو در جهان آنها را به عنوان " ميراث تمدن جهاني " به رسميت شناخته و ثبت کرده است پنج مکان در ايران قرار دارد :

تخت سليمان (محوطه باستاني شامل آتشکده آذر گشسب در دوره ساساني) در تکاب آذربايجان غربي  

تخت جمشيد (ويرانه هاي پايتخت ايران در 2500 سال پيش) در مرودشت 

ميدان نقش جهان (مجموعه بناهاي مذهبي ، دولتي عهد صفويه ) در مرکز شهر اصفهان

معبدچغازنبيل (شهر سلطنتي عيلامي ها در 3 هزار سال پيش ) در هفت تپه

گنبد سلطانيه (بلندترين گنبد جهان ) در شهرستان خدابنده در زنجان

مهمترين و مشهورترين نقاط تاريخي و ديدني ايران :

حرم امام رضا (ع) (هشتمين امام شيعيان جهان ) در مشهد

مسجد شيخ لطف الله (يکي از شاهکارهاي معماري اسلامي در دوره صفويه ) در اصفهان

کليساي وانک ( يکي از زيباترين کليساهاي ايران ) در اصفهان

آتشکده يزد (بزرگترين و قديمي ترين عبادتگاه زرتشتيان ) در يزد

ارگ بم (بزرگترين بناي خشتي جهان ) در بم

معبد آناهيتا (معبد سنگي عصر اشکانيان ) در کرمانشاه

قلعه فلک الافلاک (قلعه بزرگ نظامي دوره ساسانيان ) در لرستان

طاق بستان (از بناهاي سنگي دوره ساسانيان ) در کرمانشاه

پاسارگاد (مقبره کورش سر سلسله پادشاهي هخامنشي در ايران ) در مرودشت

نقش رستم (بزرگترين بناي سنگي عصر ساسانيان ) در نزديکي شيراز

سي و سه پل (از شاهکارهاي معماري عهد صفويه )  در اصفهان

بناي شمس العماره (کاخ سلطنتي پادشاهان قاجار ) در تهران

تله کابين توچال ( بزرگترين تله کابين جهان ) در تهران 

 آرامگاه فردوسي در طوس

 آرامگاه عطار در نيشابور

 آرامگاه حافظ (حافظيه در شيراز)

 آرامگاه سعدي (سعديه  در شيراز)

 آرامگاه قابوس بن وشمگير (رفيع ترين برج آجري جهان  در گنبد کاوس)

 آرامگاه خيام  در نيشابور

 آرامگاه ابن سينا در همدان

 باغ نادري در مشهد-

 آرامگاه کريم خان زند در شيراز

 آرامگاه باباطاهردر همدان 

 پل خواجو در اصفهان

 ارگ بم در بم 

 

همچنين  ،  برج طغرل در شهر ري ، باغ فين کاشان ، بازار تهران، ، مسجد وکيل در شيراز ،  باغ شازده در ماهان، باغ ارم شيراز، ارگ کريمخاني در شيراز، مسجد گوهرشاد در مشهد، مسجد آقا بزرگ کاشان، مسجد امير چخماق در يزد،  کاخ گلستان در تهران، دروازه قرآن در شيراز، مسجد امام خميني در اصفهان و .... از ديگر نقاط ديدني ايران محسوب مي شوند.

 

مهمترين نقاط طبيعي ديدني ايران نيز عبارتند از:

قله دماوند در شمال شرق تهران

غار علي صدر در همدان

دشت لاله هاي واژگون در دامنه قله دنا

جنگل گلستان در بجنورد

کوير لوت در مرکز ايران-

درياچه اروميه در منطقه آذربايجان

مرداب انزلي در بندر انزلي

دشت لار در کوهپايه دماوند

 

در ايران موزه هاي بسياري وجود دارند که تمدن و فرهنگ و تاريخ ايران و جهان را به نمايش گذارده اند .

برخي از مهمترين اين موزه ها عبارتند از:

موزه ايران باستان در تهران

موزه آبگينه و سفالينه در تهران

موزه تاريخ طبيعي در تهران

موزه چهلستون در اصفهان

موزه حمام گنجعلي خان در کرمان

موزه فرش در تهران

مجتمع موزه هاي سعد آباد در تهران

موزه مردم شناسي در تهران

موزه هنرهاي زيبا در تهران

موزه پست در تهران

موزه جواهرات ملي در تهران

موزه هنرهاي معاصر در تهران

مجموعه فرهنگي آزادي در تهران

 

 

 

رایزنی ایران در ژاپن

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

Cultural Centerl of the I.R.IRAN - JAPAN

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9