سخنرانی دکتر تقی زاده حصاری با موضوع اقتصاد ژاپن در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد
تاریخ ژاپن

مختصری درباره تاریخ ژاپن:

 

تاریخ
تاریخ نخستین
اشراف سالاری

گرچه گفته می شود که نخستین انسان ها بیش از ده هزار سال قبل در شبه جزیره ژاپن سکونت داشته اند، خاســـتگاه مردمان امروز ژاپن هنـوز ناشنــــاخته است.  متـــعاقباً در سال های واپسین، فرهنگی منحصربه فرد شکل گرفت  که به انحاء مختلف تحت نفوذ  چین و شبه جزیره کره  قرار داشت.

کشت برنج و استفاده از ابزار فلزی حداقل از سیصد سال قبل از میلاد مسیح در ژاپن آغاز شد. سیستم حکومتی متمرکز بر امپراطور بین قرن های چهارم و هفتم با پایتختی که در استان امروزی نارا قرارداشته بسط و توسعه یافت.

فرهنگ بودایی با نفوذ قوی چین در قرن هشتم  رشد و شکوفایی یافت. سپس پایتخت به شهر کنونی کیوتو یعنی جایی که قواعد اشراف سالاری در مدتی مدید در آن تداوم داشت انتقال یافت. افسانه گنجی (The Tale of Genji) ، که گفته می شود که کهن ترین رمان جهان است در این محدوده زمانی نگاشته شده است.

جامعه (سامورائی) جنگجویان
دوران مدرن
سیاست

بعدها، طبقه جنگجویان به تدریج نیرومند شد و حدوداً در انتهای قرن دوازدهم به قدرت رسید. توکوگاوا شوگوناته با پایتخت خود در ادو (توکیوی کنونی)   در اوایل قرن هفدهـــم بنیاد نهاده شد که منـــجر به سال های طولانی منازعه و درگیری و سرنگونی رژیم های متعدد شد. حــــکومت ادو سیاست انزوای ملــــی را به منظور محدودیت روابط با کشورهای خارجی اختیار نمود. ورود ناخدا پری (Commodore Perry) به ژاپن در سال 1853 به نحوی موثر سیاست درهای بسته را خاتمه داد.

با استعفای شوگون  (Shogun) از قدرت در سال 1867 (معروف به دوره بازگشت میجی) قدرت مجدداً به امپراطور انتقال یافت. با از سرگیری اداره امور حکومتی، دولت جدید ذیل امپراطور میجی سیاست گذاری های غربگرایانه از جمله بنیاد نهادن سیستم کابینه ای، تدوین قانون اساسی، اصلاح سیستم حکومت محلی و سیستم آموزشی مدرن را ترویج داد. فرهنگ غربی ذیل سیاست بهبود رفاه ملی و قدرت نظامی فعالانه رواج یافت.

از پایان جنگ جهانی دوم در اوت 1945، ژاپن گام زدن در راه تبدیل به کشوری دموکراتیک را آغاز نمود. قانون اساسی ژاپن که از سال 1947 لازم الاجرا بوده بر سه اصل استوار است: حاکمیت مردمی، احترام برای حقوق اولیه انسان ها و کناره گیری ازجنگ. قانون اساسی همچنین استقلال سه شاخه مقننه، مجریه و قضائیه را تصریح نموده است.

پرونده:Map of Japan appears in the Cihannuma.jpg

نقشه ژاپن در قرن هفدهم میلادی که در آن از ژاپن به عنوان یاپونیا نامبرده شده.

 

رایزنی ایران در ژاپن

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

Cultural Centerl of the I.R.IRAN - JAPAN

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9