سخنرانی دکتر تقی زاده حصاری با موضوع اقتصاد ژاپن در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد
جغرافیای ژاپن

جغرافیای ژاپن:

اسطوره های ژاپنی، جزایر این کشور را آفریده خدایان می دانند؛ آنها نوک نیزه ای جواهرنشان را به دریای گل آلود زدند و از قطراتی که از نوکش می چکید، زمین سخت ایجاد کردند. امروزه دانشمندان می دانند که این جزایر قله های یک سری رشته کوه عظیم زیر دریایی هستند. برخورد های صفحات قاره ای، پوسته زمین را بالا برده و تغییر شکل داده و موجب فوران آتشفشان و حرکت گرانیت شده که کوهها را به سمت بالا و بیرون سطح آب هل داده است. این نیروها هنوز وجود دارند. زمین لرزه در ژاپن مرتب اتفاق می افتد و حدود 40 کوه از 188 آتشفشان کشور فعالند، یعنی 10 درصد آتشفشان های فعال جهان.
مساحت کشور ژاپن 377837 کیلومتر مربع (145884 مایل مربع) است. هونشو بزرگترین جزیره از مجمع الجزایر ژاپن است و پس از آن به تریب هوکایدو، کیوشو و شیکوکو قرار دارند. این چهار جزیره، 95 درصد پهنه ژاپن را تشکیل می دهند. بیش از 3000 جزیره کوچکتر، 5 درصد بقیه را تشکیل داده اند. بیشترین گسترش جزایر اصلی در امتداد شمال شرقی به جنوب غربی برابر حدود 1900 کیلومتر (1200 مایل)، و گسترش از شرق به غرب حدود 1500 کیلومتر (900 مایل) است.

   

File:Japan topo en.jpg

این چهار جزیره با آبراه های باریکی از هم جدا شده اند: تنگه تسوگارا (Tsugaru) بین هوکایدو و هونشو قرار دارد و کانال باریک کاممون (Kammon) بین هونشو و کیوشو. دریای داخلی (Seto Naikai)، که قطعه ای از اقیانوس آرام است، بین هونشو، شیکوکو و کیوشو قرار دارد. در این دریا بیش از 1000 جزیره وجود دارد و دو کانال اصلی دارد، کانال کی (Kii) در شرق و تنگه بونگو (Bungo) در غرب.
ژاپن چندین مجموعه جزیره دوردست تر هم دارد. جزایر ریوکو (Ryukyu)، یا Nansei Shotō شامل آمامی (Amami)، اکیناوا (Okinawa) و جزایر ساکیشیما (Sakishima)، به طول 1200 کیلومتر (700 مایل) در امتداد جنوب غربی از کیوشو قرار دارند. جزایر ایزو (Izu)، جزایر بونین (Bonin)، یا Ogasawara Shotō و جزایر آتشفشانی (Kazan Rettō) از جنوب توکیو به فاصله 1100 کیلومتر (700 مایل) قرار گرفته اند.

 

 

رایزنی ایران در ژاپن

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

Cultural Centerl of the I.R.IRAN - JAPAN

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9