چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
لینک های مرتبط
اخبار > سمینار تخصصی" چهلمین سالگرد " در دانشگاه ریوکوکو برگزار شد


نسخه چاپي      ارسال به دوست

٠٦:٢١ / 1397/04/02

به مناسبت رحلت حضرت امام(ره) و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب

سمینار تخصصی" چهلمین سالگرد " در دانشگاه ریوکوکو برگزار شد

سمینار تخصصی به مناسبت رحلت حضرت امام (ره) و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان" چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی" از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و با همکاری دانشگاه ریوکوکو در شهر کیوتو، با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه مندان ژاپنی در چهار بخش جداگانه ، روز چهارشنبه 31 خردادماه از سوی رئیس دانشگاه ریوکوکو و رایزن فرهنگی ایران در ژاپن افتتاح و برگزار شد.


 

 

 سمینار تخصصی به مناسبت رحلت حضرت امام (ره) و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان" چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی"  از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و با همکاری دانشگاه ریوکوکو در شهر کیوتو، با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه مندان ژاپنی در چهار بخش جداگانه ، روز چهارشنبه 31 خردادماه از سوی رئیس دانشگاه ریوکوکو و رایزن فرهنگی ایران در ژاپن افتتاح  و برگزار شد.

در ابتدای این برنامه پروفسور تاگاشی ایریساوا  رئیس دانشگاه ریوکوکو طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت  جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به دلیل برگزاری این سمینار تخصصی در دانشگاه ریوکوکو گفت: دانشگاه ریوکوکو با سابقه حدود 380 ساله سیاست اصلی و علاقه مندی جدی به گفتگو با فرهنگ ها و دیدگاه های مختلف را دارد و برای دانشجویان این دانشگاه بسیار مهم است که با فرهنگ های غیر ژاپنی آشنا بشوند و این نشست در این زمینه و شناخت بهتر از ایران بسیار قابل توجه و مهم است.

وی در ادامه با اشاره به این که دانشگاه ریوکوکو یک مجموعه بودایی بوده افزود: تاریخ بودا و انتقال آن به ژاپن مدیون زحمات و همکاریهای ایرانیان است چرا که توسط آنان که مقیم چین بودند متن مربوطه ترجمه و به ژاپن آورده شده است و بنابراین ژاپنی ها باید بیشتر در مورد ایران و ایرانیان مطالعه نمایند.

در ادامه این برنامه دیوسالار رایزنی فرهنگی  سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن هم طی سخنانی با تقدیر و تشکر از ریاست دانشگاه ریوکوکو و همکاری دکتر سانو و دکتر جعفری در برگزاری هر چه باشکوه تر این نشست تخصصی و خیر مقدم به میهمانان گفت: در چند روز گذشته ایران سالگرد درگذشت رهبر بزرگ خود امام خمینی(ره) را پشت سر گذارده و به همین مناسبت و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به رهبری ایشان که البته این مناسبت با نودمین سال روابط رسمی دو کشور نیز همزمان می باشد بسیار خرسندیم که نشست تخصصی در خصوص معرفی ایران و امام خمینی (ره) را در این دانشگاه در حال اجرا داریم وایران و ژاپن به عنوان دو کشور تاثیرگذار در شرق و غرب آسیا باید شناخت کامل تر و دقیق تری از یکدیگر در جهت توسعه روابط داشته باشند.

وی در ادامه به نقش برخی از رسانه ها برای نمایش غیر واقعی شرایط ایران پس از انقلاب هم اشاره کرد و افزود: ایران با تحقق استقلال و دستیابی به حق تعیین سرنوشت خود در مسیر توسعه و پیشرفت گام برداشت و البته بر خلاف واقعیت ها ، تلاش گردید تا در عرصه بین الملل و با کمک تبلیغات و رسانه ها چهره ای غیر واقعی از ایران که همواره به دنبال صلح و آرامش منطقه ای و بین المللی بوده است ارائه نمایند و ایران هراسی و اسلام هراسی را القاء کنند.

دیوسالار تاکید کرد: معتقدم این نوع نشست ها هر چند گامی اندک اما بی تردید تاثیر گذار در جهت شناخت بهتر و دقیق تر از فضای موجود در ایران فراهم می نماید و امکان گسترش تعاملات و ارتباطات را بیش از پیش مهیا می کند.

این سمینار تخصصی در چهار زمینه تخصصی شامل "گفتگوی ادیان اسلام، بودیسم و مسیحیت"، " سیاست ایران پس از انقلاب اسلامی" ، " موسیقی و هنر ایرانی" و " جامعه ایرانی و زنان" و ارائه مقاله و سخنرانی توسط 12 نفر از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه های مرتبط برگزار گردید .

اولین سخنران بخش ابتدایی برنامه با موضوع اصلی "گفتگوی اسلام ، بودیسم و مسیحیت"، پروفسور میتسویا داکه استاد دانشگاه ریوکوکو با موضوع "بودیسم و اسلام" بود که گفت : در ابتدا لازم می دانم به این نکته اشاره نمایم که برخی از رسانه ها در مورد اسلام و ایران واقعیت ها را منعکس نمی کنند و بر تبلیغات منفی تمرکز دارند اما باید گفت که بر خلاف این رسانه ها برخورد اسلام با سایر ادیان از جمله بودا بسیار محترمانه و مسالمت آمیز است.

وی فعالیت های انجام شده در جهت ارتباط و شناخت بهتر اسلام و بودیسم را هم برشمرد و افزود: به منظور تعامل و ارتباط هر چه بیشتر ترجمه متقابل نهج البلاغه به ژاپنی و تانیشوی بودا به زبان فارسی در دستور کار قرار گرفته و این روند ادامه خواهد داشت و تلاش خواهیم کرد تا ارتباط با اسلام شناسان را در جهت شناخت هر چه بیشتر و موثرتر تقویت نمائیم .

دکتر ابوالقاسم جعفری استاد دانشگاه ادیان قم هم در این بخش به موضوع گفتگوهای دینی و از جمله ترجمه "تانی شو" اشاره نمود و گفت : در ابتدا از دانشگاه ریوکوکو و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن تشکر می کنم که این فرصت ارزشمند را برای تبادل فرهنگی فراهم نمود و باید عرض کنم که برای شناخت اسلام و ارتباطات اسلام با دیگر ادیان باید شناخت دقیق تری از منطقه خاورمیانه  به دست آورد.

وی به جایگاه اسلام و اهمیتی که برای همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان قایل است هم اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همواره پیشرو بوده و نمونه های فراوانی از گفتگوی ادیان را با مسیحیت، بودیسم، هندوئیزم و ... به اجرا درآورده و معتقد است گفتگوی ادیان و فرهنگ ها بهترین مسیر برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار و دستیابی به امنیت و تعاملات گسترده می باشد.

سخنران بعدی در موضوع گفتگوی ادیانی هم پروفسور ایجی هیساماتسو استاد دانشگاه ریوکوکو با موضوع "مسیحیت و اسلام" بود که گفت: مسیحیت، حضرت عیسی(ع) را خدا می داند ولی در اسلام معتقد است که او بنده خداست و برخی تفاوت های دیگری هم وجود دارد، اما این به معنای تنش و بحران بین اسلام و مسیحیت نیست و اعتقاد به تقابل بین این دو دین را ندارم و می توان گفت که اسلام به مراتب صلح دوست تر از مسیحیت است و برای مسیحیت و یهودیت احترام قائل می باشد و همه این ادیان به خدای یکسان اعتقاد دارند.

وی تاکید کرد: بر خلاف برخی از ادیان، اسلام ادیان دیگر را قبول دارد و همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با دیگران زیر پرچم اسلام یک شاهد بسیار ارزشمند تاریخی است و تندروهای امروز به نام اسلام به هیچ عنوان بر اساس آموزه های این دین عمل نمی کنند

پروفسور ایجی هیساماتسو در پایان تصریح کرد: فهم متقابل نسبت به شباهت ها و تفاوت ها در ادیان باید به درستی انجام شود تا همزیستی ادیان به نحو مطلوب شکل بگیرد.

دومین بخش تخصصی این نشست هم به موضوع "سیاست ایران پس از انقلاب" اختصاص داشت که اولین سخنران  هم پروفسور توسییی سانو استاد دانشگاه ریوکوکو و ایران شناس با موضوع" ارزیابی کلی از جمهوری اسلامی ایران" به ارائه مقاله پرداخت.

دکتر سانو با اشاره به نقش امام خمینی(ره) گفت : امام خمینی(ره) نقش اصلی را در انقلاب اسلامی و سرنگونی حکومت شاه به عنوان یک دیکتاتور داشته است و ساختار حکومتی بر اساس ولایت فقیه را ایجاد نمود و رهبری، رئیس جمهور، مجلس خبرگان، انتخابات، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و ... از جمله مهمترین ساختارها و شاخصه های سیاسی در ایران است و رهبری نظام هم زیر نظر مجلس خبرگان فعالیت می کند و بر اساس اصول جمهوریت می تواند نسبت به رهبری اعلام نظر نماید.

استاد ایران شناس دانشگاه ریوکوکو افزود: همانگونه که رایزن فرهنگی ایران هم اشاره نمودند برخی رسانه ها چهره ای غیر واقعی از ایران تا حتی عنوان یک کشور دیکتاتوری اقدام می نمایند اما باید تصریح کرد که ایران توانسته است به نحو بسیار مطلوب تعادل لازم را بین ارکان مختلف، مردم، اسلام و جمهوریت ایجاد نماید که امام خمینی(ره) این ساختار را تاسیس کرده است.

وی به موضوع عدالت در ایران هم اشاره نمود و افزود: امام علی(ع) به عنوان یکی از بزرگترین رهبران مسلمانان و شیعیان در نامه به مالک اشتر بر این موضوع تاکید نموده و عدالت محوری و این که همه با یکدیگر برابر هستند به عنوان اصل مهم در ساختار حکومت ایران قرار دارد و معتقد است حتی اقیلت ها از حقوق برابر برخوردارند و این باور به خوبی در دیدگاه های امام خمینی (ره) وجود دارد. البته در اجرا شاید برخی مشکلات و موانع وجود داشته باشد اما این هدف و نوع تفکری است که امام خمینی (ره) به آن اعتقاد دارد.

دکتر سانو تاکید کرد : موفقیت های فراوانی در ایران با پیشینه تاریخی طولانی پس از انقلاب با ساختار موجود به وجود آمده است و برجام به عنوان یکی از مهمترین این موفقیت هاست که با کشورهای بزرگ به انجام رسید هر چند آمریکا از آن خارج شده است اما نظام ولایت فقیه توانست در ایران این موفقیت ها را به دست آورد.

پروفسور کنجی تومیتا استاد بازنشسته و ایران شناس از دانشگاه دوشیشا نیز در همین بخش با موضوع "امام خمینی(ره) و جمهوری اسلامی ایران " سخنرانی نمود و گفت: در دوره ای از تاریخ شاهد گرایش جدی دیدگاه ها به سوی غرب بودیم و به صورت جدی موضوع جدایی دین از سیاست مطرح بوده است و این نگاه در واقع بر همه دیدگاه ها غلبه داشت و در این میان امام خمینی(ره) با طراحی ساختاری مبتنی بر دین و ارزش های اسلامی نظام ولایت فقیه را اجرایی نمود و توانست دیدگاهی مهم را ارائه نماید.

وی تاکید کرد : غرب همواره عمر، آزادی، خوش بختی و دستیابی به آنان را از سوی فرد و شخص وظیفه می داند، اما در اسلام و دیدگاه اسلامی، که امام خمینی(ره) بر آن نیز تاکید داشته ، انسان کامل که روح خداوند در آن دمیده شده است نه به صورت فردی که برای تعالی و رشد باید جامعه هم به وظیفه اش عمل نماید و حکومت اسلامی هم در این زمینه دارای وظایفی است که باید محقق گردد.

دکتر تومیتا در ادامه نیز در خصوص برخی از محورهای اصلی و بنیادین دیدگاه اسلامی و حکومت دینی مواردی را تشریح نمود.

دکتر کنجی کورودا استادیار موزه ملی قوم شناسی هم با موضوع "انقلاب، جمهوری اسلامی و عدالت در ایران معاصر" مقاله خود را ارائه کرد.

وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه گفت: ایرانی ها کراوات را به عنوان نمادی از فرهنگ غربی می شناسند و من بسیار خرسندم که امروز در این برنامه حضور دارم و به احترام فرهنگ ایرانی، امروز در این جلسه بدون کراوات حاضر شده ام.

کورودا در ادامه به تلاش های امام خمینی(ره) در ایجاد حکومت دینی در ایران به عنوان یک جامعه مذهبی اشاره کرد  و گفت: در واقع در این جامعه دینی و مذهبی همواره باید رهبر و ولی فقیه که احکام اسلامی را نظارت و اجرا می کند، از سوی مردم انتخاب می گردد و باید دارای شاخصه های ویژه و منحصر به فردی هم باشد .

دکتر ساشی ساکاناشی محقق موسسه اقتصاد انرژی ژاپن که از توکیو در این برنامه شرکت نمود هم با موضوع "  سیاست ایرانی در جمهوری اسلامی ایران" به ارائه مباحث و مقالات خود پرداخت.

وی با تشریح ساختار سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران دارای ساختاری است که هم دین و هم مردم را در کنار همدیگر قرار داده است و شریعت را در سیستم حکومتی خود جاری نموده است و با انتخابات و سیستم دمکراسی، ساختارهای مربوطه را شکل می دهد.

وی در ادامه به تشریح جایگاه های متنوع فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در ایران پرداخت.

سومین  بخش این سمینار نیز به هنر و موسیقی در ایران اختصاص یافته بود که ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه با موضوع" موسیقی ایرانی " به تشریح دستگاه ها و موسیقی سنتی ایرانی پرداخت و در انتها نیز موسیقی سنتی ایرانی با سنتور به صورت تکنوازی اجرا نمود که بسیار مورد توجه قرار گرفت .

دکتر نوریهیتو هایاشی از دانشگاه ریوکوکو هم سخنران بخش بعدی این سمینار تخصصی با موضوع " مینیاتور و نقاشی ایرانی" بود و در خصوص مهمترین هنرمندان دوره های تاریخی ایران ،مباحث خود را ارائه کرد.

این سمینار تخصصی در بخش چهارم با عنوان جامعه "ایرانی و زنان" به کار خود ادامه داد و دکتر آتسوکو تسوبا کی هارا از دانشگاه ریوکوکو با موضوع "جامعه مدرن ایران و زنان " مقاله خود را ارائه کرد.

وی در ابتدا به مقایسه زنان ایران و ژاپن پرداخت و گفت : در بسیاری از موارد مانند احترام به جایگاه زنان و یا اختصاص امکانی ویژه برای زنان در ایران و ژاپن بسیار شبیه هم هستند و حتی می توان در ژاپن واگن های ویژه آنان را هم مشاهده نمود .

وی به فعالیت های زنان ایرانی پرداخت و افزود : در ایران زنان به لحاظ علمی و فرهنگی بسیار رشد داشته اند و اقدامات بی نظیری را به اجرا درآورده اند و در دانشگاه ها بسیار حضور دارند و در واقع می توان این موارد را  به عنوان دستاوردهای انقلاب ایران بر شمرد.

در ادامه این مباحث ، وی به نمونه هایی از زنان موفق در ایران و از جمله در زمینه های هنری و سینمایی پرداخت و تصریح کرد : در ایران 15 الی 20 کارگردان سینمایی زن معروف وجود دارند که باید گفت نمونه های آن حتی در هالیوود وجود ندارد و بر اساس گزارش های هالیوود، تنها 5 تا 6 درصد فعالیت های سینمایی در این مجموعه مرتبط با زنان است که برخی از آنان تنها یک اثر در کارنامه کاری خود دارند و این در حالی است که زنان کارگردان در ایران آثار بسیاری را از خود بر جای گذارده اند.

زینب بهرامی آخرین سخنران این نشست تخصصی بود که  با موضوع " انقلاب اسلامی و زنان ایرانی" مطالب خود را ارائه و به زمینه ها و فعالیت های زنان در حوزه های مختلف اشاره کرد.

در این نشست تخصصی همچنین از دکتر کنجی تومیتا استاد دانشگاه دوشیشا و ایران شناس برجسته ژاپنی که فعالیت های ارزشمندی را از خود بر جای گذاشته، از سوی رایزنی فرهنگی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

پیش از این نیز در ایام نوروز سال 1397، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نسبت به تقدیر از پروفسور اوکادا ایران شناس برجسته ژاپنی اقدام نمود.

پاسخ به سئوالات میهمانان از دیگر بخش های این نشست تخصصی بوده است.

پیش از این برنامه نیز رایزن فرهنگی کشورمان در دیدار با ریاست دانشگاه ریوکوکو در خصوص برخی از برنامه ها و زمینه های همکاری بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 

 

 

 

 

 

٠٦:٢١    1397/04/02         تعداد بازدید: 113

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26782 | بازدید امروز : 135 | کل بازدید : 368504 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 1.4375