جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
لینک های مرتبط
اخبار > ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است


نسخه چاپي      ارسال به دوست

٠٦:٣٩ / 1397/08/14

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت موافقت‌نامه‌ها و برنامه‌های مبادلاتی به معنای بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج است که از این طریق، طرف‌های خارجی به مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی ما ترغیب می‌شوند.


 

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت موافقت‌نامه‌ها و برنامه‌های مبادلاتی به معنای بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج است که از این طریق، طرف‌های خارجی به مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی ما ترغیب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از خبرگزاری شبستان، در شرایطی که بسیاری از سازمان‌های کشور تحت تأثیر مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها قرار گرفته‌اند و همچنان کشور با انواع تهاجم‌های فرهنگی نیز روبرو است، یکی از شاهراه‌های برقراری ارتباط و تعامل با دنیا برای کشور «فرهنگ» است.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان که بر مسند ریاست یکی از مهم‌ترین سازمان‌های فرهنگی کشور که متولی روابط فرهنگی کشور با دنیاست در گفتوگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: قطعا فرهنگ در هر حوزه‌ای می‌تواند مؤثر باشد، برای مثال ظرفیتی که امام حسین (ع) دارد ظرفیت بزرگی است برای به قلیان درآوردن احساسات مسلمانان جهان.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: گفت‌وگو راه خوبی است تا بتوانیم از طریق آن آنچه را که دنیا می‌خواهد به طرف‌های خارجی منتقل کنند خودمان با زبان خودمان و آنطور که می‌خواهیم منتقل کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اصلی‌ترین وظیفه‌اش اجرای قانون و موافقت‌نامه فرهنگی بین دو کشور است، افزود: در حال حاضر با بیش از 100 کشور جهان موافقت‌نامه فرهنگی داریم. موافقت‌نامه‌ها بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی به تایید شورای نگهبان می‌رسد و به قانون تبدیل می‌شوند و با قراردادها و تفاهمنامه‌ها تفاوت عمده‌ای دارد. قانون در واقع بین دو دولت امضا می‌شود و مورد توجه است. قانون موافقت‌نامه فرهنگی وقتی امضا می‌شود طرفین برنامه مبادلاتی برای 3 یا 5 سال امضا می‌کنند که برنامه اجرائی موافقت‌نامه فرهنگی است.

ابراهیمی‌ترکمان تأکید کرد: عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای قانون موافقت‌نامه فرهنگی و برنامه مبادلات فرهنگی است. در این جهت عمده فعالیت ما تعاملی است یعنی با کشورهای مختلف دنیا داد و ستد فرهنگی داریم. از این جهت ما حضورمان در کشورهای مختلف مورد پذیرش کشور متوقف الفیه است، به این دلیل که خود آنها موافقت‌نامه امضا کرده‌اند و ابراز علاقه کرده‌اند روابط فرهنگی ما توسعه پیدا کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره برنامه‌های این سازمان در خصوص رویارویی با مشکلات اقتصادی گفت: قطعا سازمان برای این دوران برنامه‌هایی را در نظر دارد. ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات فعالیت‌های زیادی را از گذشته آغاز کرده‌ایم و البته سعی و تلاشمان بر این بوده که به برنامه‌هایمان آسیبی نخورد.

وی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم در بخش‌هایی بتوانیم این صرفه جویی‌ها را انجام بدهیم. یکی از کارهایی که در آینده در نظر داریم استفاده حداکثری از ظرفیت موافقت‌نامه‌ها و برنامه‌های مبادلاتی است که این سبب می‌شود طرف خارجی در اجرای برنامه‌های فرهنگی ما شرکت کند. استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم و دستگاه‌های فرهنگی داخل کشور در این مسیر می‌تواند به ما کمک کند.

ابراهیمی‌ترکمان همچنین، افزود: در حال حاضر هم این هم‌افزایی اتفاق افتاده است، سازمان تا به حال با ادارات کل ارشاد استان‌ها در کارهای فرهنگی خارج از کشور همکاری فرهنگی آغاز کرده است و در این 3 سال اخیر این همکاری را به حداکثر رسانده‌ایم. عمده گروه‌هایی که اعزام می‌شوند به کمک و همیاری ادارات کل ارشاد استان‌ها و کمک استانداری‌ها و شهرداری‌های استان‌های مختلف است و به کشف و رشد و گسترش استعدادهایی که در بیرون از تهران هستند و دیده نمی‌شوند، کمک می‌کند.

وی در پایان سخنان خود، خاطرنشان کرد: در این مسیری که آغاز کرده‌ایم تا به امروز نتایج بسیار خوبی گرفته‌ایم؛ گروه‌های متعددی را در حوزه‌های مختلف به خارج از کشور اعزام کرده‌ایم، بخشی از هزینه‌ها به عهده ما بوده است و بخشی هم به صورت هم‌افزایی از دستگاه‌های دیگر بوده است.

 

٠٦:٣٩    1397/08/14         تعداد بازدید: 30

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26909 | بازدید امروز : 127 | کل بازدید : 368773 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 3.0156