جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨
لینک های مرتبط
اخبار > هفته نامه جینجا شینپو وابسته به سازمان معبد‌های شینتویی کشور گزارشی را از این نشست منتشر کرد


نسخه چاپي      ارسال به دوست

١١:٤٧ / 1398/01/21

در پی برگزاری اولین دور گفتگوهای دینی ایران و ژاپن

هفته نامه جینجا شینپو وابسته به سازمان معبد‌های شینتویی کشور گزارشی را از این نشست منتشر کرد

هفته نامه جینجا شینپو( Jinjashinpō) وابسته به سازمان معبد‌های شینتویی ژاپن ( جینجا هونچو) گزارش بسیار ارزشمندی را از برگزاری اولین نشست گفتگوی دینی ایران و ژاپن با عنوان " ایران و ژاپن در دانشگاه کوگاکان، نشست گفت و گوی دینی را برگزاری کردند — با موضوع دیدگاه خانواده در اسلام و شینتو" در تاریخ ۱۲ فروردین۱۳۹۸ (مصادف با اول آوریل ۲۰۱۹ شماره ۳۴۴۱ و در صفحه چهارم خود منتشر کرد .


 

 

 این هفته نامه در تمامی استان ها و سراسر ژاپن توزیع می گردد

به گزارش رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در این مطلب آمده است : " روز ۹ فوریه ۲۰۱۹ مصادف با ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ در دانشگاه کوگاکان که رئیس آن دکتر کییوشی شیمیزو و در شهر ایسه واقع است، اولین نشست گفت و گوی دینی ایران و ژاپن، با موضوع دیدگاه خانواده در اسلام و شینتو از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، با همکاری دانشگاه کوگاکان و با حمایت معبد ایسه برگزار شد.

در تابستان سال گذشته، رایزنی فرهنگی سفارت ایران، به اعضای انجمن علمی دینی در ژاپن برگزاری این نشست را پیشنهاد کرد و بعد از آن چندین جلسه تشکیل شده و در خصوص این برنامه توافق شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایران، توسط رایزنی های فرهنگی در کشورهای مختلف نشست گفت و گوی دینی را برگزار می کند و تاکنون نشست گفت و گوی دینی را با واتیکان، کلیسای ارتدوکس روسی، حتی با یهودیت و هندوگرایی هم انجام داده است. این نشست ها به طور متناوب محل برگزاری آن را بین دو کشور انجام می دهند و سالی یک بار برگزار می شود. یعنی دومین نشست بین ایران و ژاپن در سال آینده، در کشور ایران برگزار خواهد شد.

مراسم افتتاحیه این نشست ساعت یک و نیم بعد از ظهر، با اجرای دکتر هاروئو ساکورای استاد همین دانشگاه آغاز شد. بعد از سرودن سرود ملی دو کشور، دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سخنرانی کرد و تأکید نمود که ایران و ژاپن، روابط فرهنگی بیش از هزار و چهارصد ساله را داشتهاند و با قرارداد فرهنگی در سال ۱۹۵۷ (۱۳۳۶  این روابط فرهنگی بسیار توسعه یافته است و با اشاره به نودمین سالگرد روابط سیاسی در سال ۲۰۱۹، اظهار داشت که باید در زمینه های مختلف، روابط فرهنگی بین این دو کشور را توسعه داد که نیاز دارد به طور جدی گام های مهمی را در این زمینه برداشت.

بعد از سخنرانی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت ج. ا. ایران در ژاپن سخنرانی کرد و درباره روند برگزاری این نشست، توضیح داد. وی حدود یک سال و نیم قبل به عنوان رایزن فرهنگی سفارت ایران به ژاپن آمده است و بعد از آن، در سمینارها و نشست های مختلف حضور داشت و یا برگزار کرد و درک نمود که مردم ژاپن مانند ایرانیان، اخلاق و آداب و رسوم سنتی و دینی را مهم دانسته و به خانواده و بزرگان و سالمندان احترام می گذارند. همچنین وی با اشاره به اشتراکات ایران و ژاپن، اظهار داشت که این عوامل مشترک را به عنوان محور دو کشور استفاده کرده، باید همکاری فرهنگی را بیشتر توسعه داد.

 

دیدگاه خانواده در دو کشور

در این نشست سخنرانی های ایرانی و ژاپنی به طور متناوب، انجام شد.

دکتر ابراهیمی ترکمان، به عنوان « خانواده در دیدگاه اسلامی» عشق را مهمترین و اساسیترین عامل در حافظت از خانواده دانست و نمونههایی را در این زمینه معرفی می کرد و تأکید نمود که خانواده امنیت اجتماعی را ایجاد می کند.

وی اضافه کرد: توسعه روز افزون تکنولوژی و فناوری ها، فاصله روحی و عاطفی انسانها از پدید آورده است و به ابعاد معنوی کمتر توجه می شود و برای حل این مشکلات، بازگشت به آموزههای اصیل دین و توجه به قداست خانواده مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالمجید حکیم الهی، نماینده رهبر[معظم] ایران در اندونزی و استاد دانشگاه،تأکید کرد: در قرآن کریم، توضیحات و تاکیدات در خصوص خانواده فراوان وجود دارد و در اسلام نظام خانواده به منظور ایجاد آرامش روحی و روانی وجود دارد و برای بقای نسل و تربیت فرزندان صالح و جهت هم پوشانی و رازداری و حفظ دین معرفی شدهاست. در موضوع ازدواج، هویت مرد برای زن و هویت زن برای مرد، هویتی دینی است نه غریزی و آمیزش حیوانی. شناخت و درک مسئله تساوی مردان و زنان در فضلیت انسانی، سبب می شود که زن و شوهر به حقوق متفاوت یکدیگر احترام بگذارند و از تواناییهای یکدیگر نهایت استفاده را ببرند و از رشد و بالندگی زندگی و استحکام خانواده بهرهمند شوند.

حجت الاسلام والمسلمین تاتسویچی ساوادا معاون پژوهشی دفتر ژاپن دانشگاه المصطفی هم اقدام اصلی را برای شناختن دیدگاه خانواده، مراجعه به قرآن کریم و احادیث دانست و در مرحله بعدی شایسته است که نظرات علمای دین را پیگیری و مطالعه نمود و تأکید کرد که «دیدگاه به پدر و مادر» در قرآن و شینتو بسیار شبیه یکدیگر است.

از طرف ژاپن، پنج نفر سخنرانی انجام دادند.

در ابتدا دکتر کییوشی شیمیزو رئیس دانشگاه کوگاکان، درباره «شهر ایسه، سرزمین مقدس ژاپن و دانشگاه کوگاکان قطب مطالعات و آموزش و پرورش شینتوئیسم، به مناسبت اولین نشست گفت و گوی دینی ایران و ژاپن» سخنرانی کرد. وی وارد شدن فرهنگ ایرانباستان و نفوذ آن را در فرهنگ ژاپن یادآوری نمود و صرف روح و عمر نسبت به عبادت و احترام به اجداد را در دین شینتو، بسیار مهم اعلام کرد.

در ادامه دکتر تاکاشی ماتسوموتو استاد این دانشگاه، درباره «خانواده امپراتوری ژاپن و دیدگاه خانواده سالاری ملی» سخنرانی کرد و روابط سلسله امپراتور ژاپن و تابعیت ملی را توضیح داد.

دکتر ماساناری ایتایی استادیار این دانشگاه هم  سخنرانی خود را «اجتماعات منطقهای ژاپن و خانواده و معبد شینتویی با محوریت آخرین پژوهشهای اجتماعی مرتبط با دین شینتو و معبد آن» ارائه کرد و اجتماع و ملت منطقهای و سنتی در ژاپن و تغییرات ایجاد شده را مورد توجه قرار داد.

سپس دکتر هیتوشی اوکایچی رئیس پژوهشکده جینجاهونچو ( سازمان معبدهای شینتویی کشور) درباره «خانواده و پرستش خانگی در ژاپن» سخنرانی کرد و امور دینی در زندگی عادی و اوضاع پیرامون جشنوارهها و عبادت و احترام به اجداد را توضیح داد.

دکتر تاتسومی یوشیکاوا کشیش ارشد معبد ایسه «دیدگاه خانوادههای خادمان و کارکنان معبد ایسه» را توضیح داد و این کشیش ارشد در سخنرانی خویش، با استفاده نسخههای خطی خادمان و کارکنان معبد شنتویی در دوره اِدو (قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی)، واقعیت عبادت و زندگی دینی آنها را معرفی کرد.

بعد از اتمام  سخنرانی ها هر دو طرف به طور جدی سؤال ها و جواب هایی را انجام دادند و به طور مثال شرکت کنندگان اسلامی چند سؤال در مورد دین شینتو مانند روش راه حل اختلاف بین مدرنیسم و سنت دینی،  نفوذ تفکر «نپایندگی» در دین بودایی بر شینتو و این که وقتی که دین بودایی به ژاپن وارد شد، ژاپنیها، بودا را به عنوان خدای جدید پذیرفتند و آیا امکان دارد در آینده دوباره خدای جدید را قبول کنند یا خیر؟ مطرح و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

اعلام تشکیل انجمن گفت و گو دینی ایران و ژاپن

بعد از اتمام سخنرانی دکتر ساکورایی استاد دانشگاه کوگاکان و مجری اولین نشست دینی ایران و ژاپن،تشکیل «انجمن گفت و گوی دینی ایران و ژاپن» را اعلام کرد و با اشاره به جریان مذاکره برای تشکیل این انجمن تا همین روز، به عنوان مدیر این انجمن اظهار داشت امیدوارم که این نشست در آینده با حمایت و همکاری همه شما توسعه یافته و دستاوردهای فراوانی داشته باشد.

پیش از این نیز دکتر هاروئو ساکورائی استاد دانشگاه کوگاکان طی یادداشتی در روزنامه چوگای نیپّو ( (Chūgai Nippگزارش کوتاهی از این برنامه را منتشر کرد.

 

١١:٤٧    1398/01/21         تعداد بازدید: 31

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 28280 | بازدید امروز : 13 | کل بازدید : 371805 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.9844